Фронтові Трикутники

6 трав. 2015
До Дня пам’яті та примирення, 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни

Листи з фронту, на фронт, на передову і в тил. Ці хвилюючі документи по праву завжди займатимуть почесне місце в історії Великої Вітчизняної війни, в історії великого подвигу народного. До них звертатимуться покоління, які не знатимуть, що таке війна. З цих нетлінних свідоцтв мужності вони будуть черпати стійкість, високий моральний дух, переконаність у непереборній силі ідей, що виховали людей, які в годину найжорстокіших, вогневих випробувань не здригнулися, здолали ворога і перемогли.
     Цій темі був присвячений тематичний урок української мови в 9 класі «Живий голос покоління безсмертних», який провела вчитель української мови та літератури Олександрійської школи-інтернату І-ІІІ ступенів Кіровоградської обласної ради Савичева Н.Я. напередодні знаменних дат - Дня пам’яті та примирення, 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни.

Закріплюючи тему  « Структурування складних синтаксичних цілих у висловлюваннях, що належать до різних стилів і типів мовлення», Наталя Яківна приділила велику увагу епістолярному стилю (приватному листуванню). Взірцями епістолярного стилю на уроці стали листи з фронту. Учні робили лінгвостилістичне спостереження листовним сповідям, щоденниковим записам з вогню фронтів, з підпілля, з остарбайтерського рабства; доводили, що це складне синтаксичне ціле, звертали увагу на особливості авторського стилю (інформативність, місткість викладу, виразність), а також пояснювали, якого стилістичного ефекту досягає автор такою побудовою речень і якими мовностилістичними засобами характеризується образність змісту.

Листи з фронтів Великої Вітчизняної – як їх чекали!!! У пропахлих порохом рядках  - подих війни, ніжність солдатського серця, віра в перемогу.

Не було на фронті бійця, який би не сумував за рідною домівкою. Невипадково майже всі листи починаються зі звертання до рідних та близьких: «люба матусю»,      « мої рідні», « дорогі мої…», « люба сестричко»…

Смислова наповненість листів незглибима, емоційна їхня сила часом просто вражаюча. Так, все це було пережито нашими дідами, батьками, братами і сестрами. Забуттю не підлягає жодна загублена чи скалічена доля, сув'язь поколінь не рветься і не мусить ніколи порватися.

Бережіть мир, бережіть життя! – промовляють до нас листи тих, хто вийшов живим з вогненних битв і тих, хто поліг за світле майбутнє. І ніяка брехня сучасних любителів воєнних авантюр про « бандерівську агресивність» не може обманути нікого в світі.