"Зелена Брама - наша гордість і наша рана"

3 жовт. 2016

З метою увічнення подвигу загиблих захисників Батьківщини під час Другої світової війни на території області, формування патріотичних почуттів, національної свідомості, високої духовності, в рамках заходів, присвячених 75-й річниці трагічних подій в урочищі "Зелена брама" , в Олександрійській школі-інтернаті відбулась інформаційна лінійка "Зелена Брама - наша гордість і наша рана". Вихованці кадетського 8 класу під керівництвом та разом із вихователем Дюшком О.М. провели своєрідний екскурс в ті тривожні часи, коли країна здригнулася від навали фашистського агресора, у деталях розповідали про перипетії запеклого бою 6-ї та 12-ї об’єднаних армій, окремих частин Південного фронту, прикордонних загонів Народного комісаріату внутрішніх справ з ворогом, а також про долі окремих солдатів, командного складу армій та подвиги військових лікарів.
Подвиг бійців та командирів "групи Понєдєліна" був дійсно жертовним. Адже внаслідок прорахунків головного військового командування Червоної Армії та вищого політичного керівництва СРСР, бійці та командири групи Понєдєліна, знекровлені у прикордонних боях, іще протягом тижня (з 1 по 8 серпня 1941 року) без регулярного постачання боєприпасами, пальним, продовольством, вели запеклі бої у межиріччі Синюхи та Ятрані, намагаючись прорвати подвійне вороже кільце. Ціною власного життя відважні бійці 6-ї та 12-ї армій прикували до себе відбірні піхотні, танкові та моторизовані німецькі дивізії, перекривши їм дорогу до індустріальних районів Придніпров’я та Донбасу. На жаль, в нерівній битві оточення завершилося поразкою, великою кров'ю, тисячами загиблих і полонених. Саме з цієї причини радянська історіографія довго замовчувала героїчний подвиг "групи Понєдєліна".
І лише завдяки учаснику тих подій, фронтовому кореспонденту армійської газети, поету Євгену Долматовському вдалося зняти завісу мовчання навколо трагедії та звитяги об’єднаних радянських армій. Його книга "Зелена Брама" довгий час була єдиним джерелом історичної правди про трагічні сторінки кривавих боїв на кіровоградській землі наприкінці липня - початку серпня 1941 року. Згодом велику роботу по збору матеріалів зробив місцевий учитель-краєзнавець Дмитро Фартушняк, який створив у селі музей, де діє тематична експозиція. Чималий внесок у нагромадження фактичних матеріалів про героїв "Зеленої Брами" зробили Євген Серебряков та уродженець с. Кримки Миколаївської області Микола Ковальчук. Сьогодні ж їх роботу продовжують науковці і краєзнавці у багатьох куточках колишнього Радянського Союзу.