9 листопада - День української писемності та мови

7 лист. 2014
7 листопада 2014 року в Олександрійській загальноосвітній школі-інтернаті І-ІІІ ступенів пройшли заходи до Дня української писемності та мови.

Згідно Указу Президента Леоніда Кучми N 1241/97 «Про день української писемності та мови» від 9 Листопада 1997 року українська громадськість отримала змогу розвиватись та піднести роль мови на міжнародній арені. А святкуємо ми його на честь українського літописця Нестора – наслідника творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія. Як вважають дослідники, саме з нього і починає свій розвиток писемна українська мова. В сучасності своє правове підгрунття вона отримала в ст.. 10 Конституції України. Давньою українською мовою написані козацькі документи в епосі від Івана Вишенського до Григорія Сковороди. Українці мають свою могутню класичну літературу за якою стоять Тарас Шевченко, Іван Франко, Леся Українка, Михайло Коцюбинський, Василь Стефаник. Початківцем сучасної української літературної мови вважається Іван Котляревський, а основоположником – Тарас Шевченко. Дійшла до нас пам’ятка вітчизняного літопису «Повість временних літ», написана на початку XII століття, автором якої був монах Києво-Печерсього монастиря Нестор-літописець (близько 1050-1114).

7 листопада 2014 року в Олександрійській загальноосвітній школі-інтернаті І-ІІІ ступенів пройшли заходи до Дня української писемності та мови: загальношкільна лінійка до Дня української писемності на тему: «Одна вона у нас така - уся співуча і дзвінка, уся плакуча і гримуча, хоч без лаврового вінка». Учні 5-7 класів разом з вчителем української мови Носенко Т. В. здійснили віртуальну подорож сторінками історії виникнення української писемності; учні 9 класу разом з вчителем Савичевою Н. Я. спробували себе у нелегкій праці юнкорівців, підготувавши цікавий відеорепортаж про історію наймолодшого Державного Свята та ставлення молоді до рідного слова. Дебют юнкорівців усі сприйняли на «ура»! У холі школи відбулася презентація «живої газети» старшокласниками для учнів середньої школи з пізнавальною інформацією про витоки рідного слова. Учні 3-4 класів змагалися в майстерності каліграфічного письма (вчителі: Податель Л. М., Агеєва Ю. В.). У бібліотеці школи – інтернату протягом дня проходив огляд виставки літератури з історії мови та з питань культури мовлення на тему: «Книга – зв’язок часу»(бібліотекар Липка Г. І.).

О 14.00 у кабінетах української мови розпочався І етап (шкільний) XV Міжнародного конкурсу з української мови ім. Петра Яцика. Продовжилося святкування Дня писемності виховними годинами в групах 10-11 класів «Віки творилась українська мова»(вихователь Перєвєрзєв Ю. М.); 8-9 класів «Мово рідна, слово рідне…»(вихователь Дранчук О.В.); 5-7 класів « Кращої, ніж рідна, мови не буває»(вихователь Шепель С. О.). На виховних годинах вихованці школи змагалися в мовознавчих турнірах, у розгадуванні кросвордів, співали пісні про рідну мову.

Цей День об’єднав дітей, вчителів,вихователів і показав високий прояв почуття патріотизму, любові до рідної мови та своєї Батьківщини.

О. Антонова,
заступник директора з навчально-виховної роботи.