Інтегрований урок «Про що говорять квіти?»

28 лют. 2019
« ...квіти…вони точнісінько як люди» - ці слова з оповідання Дж. Даррелла «Балакучі квіти» стали епіграфом незвичайного, надзвичайно яскравого інтегрованого уроку «Про що говорять квіти?», який пройшов в 6-а класі ліцею вчора, 27 лютого.

Незвичайний він не лише тому, що біологія була тісно переплетена із зарубіжною літературою, а й тому, що його проводили два вчителя - директор закладу, Гринюк С.О. і завуч, Антонова О.Л..
З неприхованою цікавістю та легким подивом діти слухали вступне слово вчителя зарубіжної літератури та розгадували кросворд, запропонований вчителем біології аби дізнатися тему уроку.
«Вальс квітів» П.Чайковського та відео квітів, що розпускаються, налаштували учнів на щось дійсно захоплююче та незвичайне. І справді, дітям було запропоновано помандрувати…. в літо. Це була не просто мандрівка, а незвичайна літературно-біологічна експедиція з метою проведення досліджень на місцевості, а саме, у будинку головного героя оповідання Дж.Дарелла, пана Кралевського.
Протягом всього уроку діти подорожували сторінками оповідання та квітковими алеями, аналізуючи літературний твір й одночасно згадуючи все, що їм відомо про квіти з точки зору біології.
В кінці уроку учні подарували один-одному чудові квіти, пояснюючи свій вибір їхніми властивостями, які нагадують риси товаришів. І не дивлячись, що за вікном вже зима, мабуть, всі відчули аромати дивовижних квітів, а їхні яскраві кольори додали приємних емоцій.
Урок був майстерно побудований за принципами проблемної технології, яка передбачає два ключових моменти: постановку і розв’язання проблемного питання та проведення дослідження. Над розв’язанням проблемного питання учні працювали протягом уроку, міні-дослідження було проведено учнями напередодні: пошук цікавих фактів про квіти та дослідження творчо-пошукового характеру під назвою «Мова квітів». Вирішуючи проблему, учень «включає» активні мисленнєві процеси, в результаті чого здобуті знання стають частиною власного досвіду школяра, а значить усвідомлюються і запам’ятовуються надовго.
По-друге, проблемне навчання пробуджує в учнів бажання пізнавати, сприяє виникненню інтересу до того, що вивчається.
Інтегровані уроки дозволяють глибше опанувати тему, яка вивчається. Дитяча психологія краще сприймає короткочасні повідомлення, відмінні за формою викладу та джерелом подачі.