День пам'яті Героїв Крут

29 січ. 2019
У вівторок, 29 січня, в Україні відзначають День пам'яті Героїв Крут – київських школярів і студентів, учасників бою з підрозділами Червоної Гвардії 29 січня 1918 року. Тож сьогодні під час тематичних заходів учні нашої школи поринули у вирій тих трагічних подій української історії.

Тож сьогодні під час тематичних заходів учні нашої школи поринули у вирій тих трагічних подій української історії, оскільки бій, що відбувся на залізничній станції Крути під селищем Крути, мав дуже важливе значення для становлення нашої держави. Він тривав 5 годин між 4-тисячним підрозділом Червоної гвардії під проводом есера Михайла Муравйова (згодом за свою жорстокість та свавілля страченого більшовиками) та загоном з київських курсантів і козаків " Вільного козацтва", що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків.
В бою під Крутами оборонці української державності отримали переконливу військову перемогу. Наступ ворога було зупинено і здійснено організований відступ, руйнуючи за собою колії і мости. Російсько-більшовицькі нападники втратили боєздатність на чотири дні. Агресор мусив підтягнути нові сили, відремонтувати підірвані й поруйновані мости та залізничні колії, і лише після цього продовжувати свій наступ на Київ, не так залізничним шляхом, як на реквізованих селянських возах, запряжених кіньми, по розмоклій дорозі.
Ця затримка ворога дала змогу українській делегації укласти Брест - Литовський договір, який врятував молоду українську державність.
У 1918 році з поверненням уряду УНР до Києва загиблих студентів урочисто перепоховали на Аскольдовій могилі в Києві. На церемонії Михайло Грушевський назвав вчинок київської молоді героїчним.
Український поет Павло Тичина написав вірш, присвячений вшануванню полеглих — "Пам'яті тридцяти".
З часів незалежності України студентські та демократичні організації шанували пам'ять героїв, а на державному рівні почали це робити з 2004 року.
У 2006 році відкрили Меморіал пам'яті героїв Крут на залізничній станції Крути. А 15 січня 2007 року екс-президент України Віктор Ющенко підписав указ про "День пам'яті Героїв Крут". У січні 2012 року на Аскольдовій могилі в Києві встановили пам'ятник гімназистам і студентам, які загинули в бою.