Закликання весни

26 лют. 2018
Сьогодні, 26 лютого, під час проведення щотижневої загальношкільної лінійки, учні 5 класу розповіли усім присутнім про народні традиції та звичаї зустрічі весни.

Ось і настав останній тиждень зими. Мабуть тому, що назабаром їй доведеться йти від нас, зима неабияк розлютувалась цими днями.  Але все рівно - зовсім скоро весна, усі чекають з нетерпінням на неї. Тож сьогодні, 26 лютого, під час проведення щотижневої загальношкільної лінійки, учні 5 класу розповіли усім присутнім про народні традиції та звичаї зустрічі весни. Розповідь супроводжували вірші, веснянки, елементи народних обрядів та ігор у виконанні п'ятикласників.
Українці, чиє життя було тісно пов’язане з сільськогосподарським циклом, з нетерпінням чекали приходу весни. Залишки продуктів у коморах вичерпувались, засівання зерна і збір нового врожаю ставали все необхіднішими, а дітям, втомленим сидінням вдома, не терпілось розважитись надворі. Одним з найцікавіших звичаїв стародавніх слов'ян, а в пер­шу чергу наших предків, є закликання весни. Народня уява створила поетичний образ весни у вигляді дівчини-«паняночки»:
Ой, весна, весна та весняночка,
Ой, де ж твоя донька, та паняночка...
Вона, ця вродлива дівчина , дуже багата, від неї люди сподіваються щедрих дарів, а тому й виглядають її рано-вранці, до схід-сонця і запрошують, заклика­ють її піснями:

Прийди, весно, прийди,
Прийди, прийди, красна,
Принеси нам збіжжя,
Принеси нам красок (квітів).

Тут же допитуються і про дари:

Ой, весна красна, що нам винесла?
Ой, винесла тепло і добре літечко!
Малим дітонькам побіганнячко,
Старим бабонькам посіданнячко,
Красним дівонькам на співаннячко,
А господарям на роботячко.
Серед веселих весняних обрядів – топтання рясту в лісі. То не тільки прислів’я («Та він ще довго ряст топтатиме!»), але й щире переконання: що більше рясту втопчеш, то довше та здоровіший житимеш. Жодної шкоди – бо «ряст» одного кореня з «рясний»; рясту в лісі стільки, що ніякими топтаннями його не винищити («Там їх як рясту в лісі»):

Топчу, топчу ряст, ряст,
Бог здоров’я даст, даст.